Troels og Anders Holch Povlsen skaffede i foråret testudstyr og værnemidler til landets coronaindsats uden at tjene en krone på det. Nu stifter far og søn et nyt selskab til formålet.
Da coronapandemien fik greb om Danmark, var Anders Holch Povlsen og faderen, Troels Holch Povlsen, hurtige til at række landet en hjælpende hånd ved at skaffe både testudstyr og værnemidler.
Dengang gjorde de det klart, at de ikke ville tjene penge på den gode gerning.
Nu har familien dog oprettet et firma, hvor formålet er at lave en forretning ud af indkøb og salg af medicinsk udstyr fra Kina. Det erfarer Finans.
Den 11. november 2020 blev selskabet Nine United Care A/S stiftet med Anders Holch Povlsen og hans far som reelle ejere. De sidder også begge i bestyrelsen, mens Per Lykke sidder som direktør i selskabet. Han bekræfter overfor Finans, at selskabet er stiftet med formålet om handel med værnemidler mod Covid-19.
“Vi satte en ære i at bidrage til samfundet, da det var nødvendigt i foråret. Siden fandt vi ud af, at vi var mere konkurrencedygtige end forventet på pris, hastighed og kvalitet. Så vi tænkte, at vi godt kunne fortsætte og lave en forretning ud af det med fokus på udbud og kommercielt salg,” lyder det fra Per Lykke.
Det nye selskab er tænkt til at levere værnemidler til supermarkedskæder og lignende, men også til sundhedspleje generelt, skriver Finans.
Foto: Anders Holch Povlsen