4 ud af 5 Løver lokkede det danske modebrand med en investering, men valget faldt på Jesper Buch, som nu har lavet sin hidtil største investering i DR-programmet. TØJ har talt med stifteren af Basic Apparel, Camilla Balle.

”Jeg tror, at jeg havde fået lidt corona-kuller for at være helt ærlig.”

Sådan begynder interviewet med Camilla Balle, stifter af modebrandet Basic Apparel, da hun skal fortælle om, hvorfor hun og resten af Basic-teamet deltog i DR-programmet Løvens Hule.

”Januar og februar 2020 var nogle helt vildt travle måneder for mig – både professionelt, men også privat, hvor min kalender hver dag og hver weekend var booket op. Da Covid-19 ramte i marts måned fortsatte travlheden i virksomheden, men mit sociale liv blev sat på pause, og det var virkelig tiltrængt,” fortæller Camilla Balle, og fortsætter:

”Men da der var gået en måneds tid, kunne jeg godt mærke, at jeg havde brug for, at der skulle ske noget nyt.”

Camilla Balle stiftede House of Cotton – virksomheden bag Basic Apparel – tilbage i 2013 og var efter seks år – i løbet af 2019 – nået til et punkt, hvor hun gerne ville udvikle virksomheden. Derfor havde hun allerede inden deltagelsen i Løvens Hule længe arbejdet på en ny forretningsplan, hvor ønsket var at styrke digitaliseringen i virksomheden og udvide brandets NOOS-program.

”På den måde havde jeg gjort mig tanker om, at jeg gerne ville have, der skulle ske noget nyt. Men jeg havde ikke lige forestillet mig, at det skulle være gennem Løvens Hule. Men det blev det,” fortæller hun.

 

Havde udset sig to Løver på forhånd – men gik med mavefornemmelsen

Inden optagelserne til programmet havde Camilla Balle og resten af teamet udset sig nogle favorit-Løver. Ønsket var, at enten Jacob Riisgaard eller Mia Wagner skulle byde ind med en investering – og det gjorde de også, da pitchen sad i kassen. Hvad man ikke ser på TV, er nemlig, at Camilla Balles pitch skulle optages to gange.

”Jeg forestiller mig, at pitchen er det, alle er allermest nervøs for. Når den er overstået, så kan man ånde lettet op – men det kunne jeg ikke. Der var problemer med lyden på grund af en halskæde, jeg havde på, og vi måtte derfor lave optagelsen en gang til: stå ude foran døren, gå ned ad trappen og lave mit pitch. Det var meget akavet og angstprovokerende,” fortæller hun.

Det gjorde umiddelbart ikke Løverne noget, at pitchen skulle laves to gange. Tværtimod. For 4 ud af 5 Løver blev solgt efter Camilla Balles pitch og bød ind med investeringer i Basic Apparel.

Mia Wagner slog sig sammen med Christian Arnstedt, mens Jacob Riisgaard og Jesper Buch kom med selvstændige bud.

”Vi fik flere bud – og vi gav nogle modbud. Den kørte frem og tilbage med de forskellige investorer, der havde budt på os, og til sidst spurgte vi så dem alle: Hvad får vi mandag morgen, hvis vi går med jer/dig?,” fortæller Camilla Balle og fortsætter:

”Mia og Christian var hurtige til at snakke om, at de havde kontor og influencer-netværk i USA, men jeg har bare ikke den der USA-drøm. Ikke endnu i hvert fald. Jeg synes, der er et marked, der ligger lige ved siden af os, som er meget mere spændende: Tyskland. Og det var Jesper hurtig til at komme ind på. Vi havde en vildt god kemi, og jeg følte virkelig, at han forstod mig og mit brand. Så da vi stod henne på det famøse kryds for at beslutte, hvem vi skulle gå med, sagde min mavefornemmelse bare, at det var Jesper.”

Jesper Buch har investeret i alt 2 mio. kroner i Basic Apparel, hvilket gør det til hans største investering i Løvens Hule. Det har givet ham en ejerandel på 23 procent af virksomheden.

Foto: Jesper Buch og Camilla Balle
Siden optagelserne

”Når man får Jesper Buch med på holdet, så får man en ’bonus’, fordi han har flere store forretningsprofiler i sin virksomhed Gorilla Capital, som eksempelvis stifterne af Gomore og Autobutler,” forklarer Camilla Balle, der efter optagelserne af DR-programmet mødte dem alle, hvor de blev introduceret til Basic Apparel.

”Det betyder, at vi har et helt hold med ’eksperter’, vi kan hive fat i, hvis vi har nogle spørgsmål. Men det er Jesper, der er vores primære kontaktperson,” fortsætter hun.

Siden han blev en del af holdet, er der sket flere nye ting i Basic Apparel. Modebrandet kunne i begyndelsen af denne uge præsentere en helt ny webshop, og så er tiden blevet brugt på at skabe en masse nyt content i samarbejde med et nyt marketingbureau, som Jesper Buch anbefalede brandet, forklarer Camilla Balle.

Udvidelsen til Tyskland er endnu ikke under opsejling – men det er ambitionen.

”Vi starter i Danmark og får styr på vores danske webshop. Planen er dog på sigt, at vi skal åbne udenlandske webshops. Vi vil gerne ind i Tyskland og Holland – både på B2B- og B2C-markedet,” lyder det afslutningsvist fra Camilla Balle.

I 2020 omsatte Basic Apparel for 17,3 mio. kroner. Målsætningen hedder – med Jesper Buch på holdet – en omsætning på 111 mio. kroner om tre år.

Foto: Camilla Balle, stifter af Basic Apparel