SANDGAARD A/S
Nr. 171 på ranglisten over branchens aktører
Afkastningsgrad
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
Meget god
Likviditetsgrad
God
| Beløb i hele 1.000 DKK | 01-01-2024 - 31-12-20242024 | 01-01-2023 - 31-12-20232023 | 01-01-2022 - 31-12-20222022 | 01-01-2021 - 31-12-20212021 | 01-01-2020 - 31-12-20202020 | 01-01-2019 - 31-12-20192019 | 01-01-2018 - 31-12-20182018 | 01-01-2017 - 31-12-20172017 | 01-01-2016 - 31-12-20162016 | 01-07-2015 - 31-12-20152015 | 01-07-2013 - 30-06-20142014 | 01-07-2012 - 30-06-20132013 | 01-07-2011 - 30-06-20122012 | ❯ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse | |||||||||||||||
| Omsætning | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Bruttofortjeneste | 10.633 | 11.310 | 12.908 | 11.109 | 6.315 | 4.656 | 4.995 | 4.424 | 3.885 | 2.314 | 3.602 | 3.560 | 2.679 | ||
| Afskrivninger | 196 | 197 | 341 | 239 | 194 | 166 | 309 | 82 | 38 | 36 | 99 | 48 | 29 | ||
| Driftsresultat | 2.701 | 3.678 | 5.426 | 5.895 | 2.762 | 739 | 1.848 | 1.639 | 786 | 721 | 732 | 1.247 | 1.006 | ||
| Resultat før skat | 2.532 | 3.210 | 4.332 | 4.854 | 2.206 | 681 | 1.865 | 1.511 | 735 | 602 | 677 | 1.070 | 909 | ||
| Årets resultat | 1.959 | 2.456 | 3.100 | 3.545 | 1.600 | 513 | 1.466 | 1.158 | 732 | 602 | 515 | 765 | 680 | ||
| Udbytte | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Aktiver | |||||||||||||||
| Samlede aktiver | 20.998 | 20.142 | 22.344 | 20.496 | 13.682 | 11.430 | 10.911 | 7.439 | 6.221 | 6.002 | 8.192 | 3.861 | 4.211 | ||
| Anlægsaktiver | 328 | 222 | 66 | 146 | 225 | 379 | 334 | 67 | 135 | 130 | 114 | 110 | 133 | ||
| Grunde og bygninger | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Omsætningsaktiver | 20.671 | 19.920 | 22.277 | 20.351 | 13.457 | 11.051 | 10.577 | 7.371 | 6.085 | 5.872 | 8.078 | 3.751 | 4.078 | ||
| Varebeholdning | 12.841 | 11.869 | 13.553 | 9.410 | 6.887 | 6.026 | 6.015 | 3.778 | 3.264 | 2.716 | 3.122 | 830 | 498 | ||
| Varedebitor | 6.045 | 5.605 | 6.780 | 4.907 | 4.913 | 3.473 | 3.568 | 2.731 | 1.917 | 2.728 | 1.963 | 1.451 | 785 | ||
| Likvider | 326 | 1.057 | 1.059 | 5.169 | 1.000 | 389 | 149 | 45 | 64 | 150 | 14 | 167 | 428 | ||
| Passiver | |||||||||||||||
| Egenkapital | 10.205 | 9.425 | 8.175 | 7.158 | 4.374 | 2.813 | 2.687 | 1.664 | 575 | -199 | 1.944 | 1.928 | 1.263 | ||
| Ansvarlig lånekapital | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Hensættelser | - | - | 13 | - | - | - | - | - | 8 | - | 85 | 41 | 18 | ||
| Langfristet gæld | - | - | - | - | - | 76 | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Kortfristet gæld | 10.793 | 10.717 | 14.155 | 13.339 | 9.307 | 8.541 | 8.225 | 5.775 | 5.638 | 6.201 | 6.164 | 1.892 | 2.930 | ||
| Balance | 20.998 | 20.142 | 22.344 | 20.496 | 13.682 | 11.430 | 10.911 | 7.439 | 6.221 | 6.002 | 8.192 | 3.861 | 4.211 | ||
| Nøgletal | |||||||||||||||
| Dækningsgrad | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Overskudsgrad | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Afkastningsgrad | 9,33% | 12,19% | 13,87% | 17,30% | 11,69% | 4,49% | 13,43% | 15,56% | 11,76% | 10,03% | 6,29% | 19,82% | 16,14% | ||
| Likviditetsgrad | 191,52% | 185,87% | 157,38% | 152,57% | 144,59% | 129,38% | 128,60% | 127,64% | 107,93% | 94,70% | 131,06% | 198,32% | 139,19% | ||
| Soliditetsgrad | 48,60% | 46,79% | 36,59% | 34,92% | 31,97% | 24,61% | 24,62% | 22,36% | 9,24% | -3,32% | 23,73% | 49,94% | 29,99% | ||
| Egenkapitalforrentning | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
De viste nøgletal er indberettet digitalt til CVR af firmaet, og der kan derfor opstå fejlindberetninger og unøjagtigheder i forhold til firmaets PDF-regnskab.
| Måned | Ansatte | Årsværk | Index |
|---|---|---|---|
| Februar 2026 | 18 | 13 | 83.8 |
| Januar 2026 | 15 | 11 | 70.3 |
| December 2025 | 17 | 12 | 78.4 |
| November 2025 | 17 | 12 | 78.4 |
| Oktober 2025 | 17 | 12 | 78.4 |
| September 2025 | 17 | 11 | 75.7 |
| August 2025 | 18 | 12 | 81.1 |
| Juli 2025 | 18 | 11 | 78.4 |
| Juni 2025 | 21 | 13 | 91.9 |
| Maj 2025 | 17 | 11 | 75.7 |
| April 2025 | 19 | 11 | 81.1 |
| Marts 2025 | 22 | 12 | 91.9 |
| Februar 2025 | 24 | 13 | 100.0 |
| Januar 2025 | 22 | 11 | 89.2 |
| December 2024 | 24 | 13 | 100.0 |
| November 2024 | 24 | 13 | 100.0 |
| Oktober 2024 | 23 | 13 | 97.3 |
| September 2024 | 22 | 13 | 94.6 |
Artikler
X-Company får ny medejer og styrker organisationen
I juni præsenterede Ikast-virksomheden sit bedste regnskab nogensinde. Nu oprustes salgsorganisationen med to erfarne branchefolk, hvoraf den ene bliver medejer.
Midtjysk modevirksomhed fortsætter med at levere millionresultater
På trods af tilbagegang afleverer modevirksomheden fra Ikast et millionregnskab. De har leveret positive resultater på bundlinjen i flere år.
Modevirksomhed fordobler bundlinjen: "Investeringer har påvirket salget positivt"
Det danske modehus, der står bag tre brands, viser fremgang på samtlige nøgletal. Det er blandt andet investeringer, som er medvirkende til væksten.
Følg SANDGAARD A/S
Detaljer
Firmanavn: SANDGAARD A/S
Underbranche:
Producenter
CVR-nr: 28859716
Adresse: Orionvej 2, 7430 Ikast
Stiftelsesdato: 29-06-2005
Selskabskapital: 509.000
Antal ansatte: 18
Antal årsværk: 13
Status: Normal
Følg
Bliv orienteret når der sker ændringer om - herunder nye regnskaber, ændringer i ejerkreds, nyheder med mere.
Du følger nu .
Stop med at følge
Du følger ikke længere .
Nøglepersoner
| Ejere | SANDGAARD HOLDING, IKAST ApS (Ejerandel: 66.67%, Stemmeret: 66.67%) BRØBECH HAMMER ApS (Ejerandel: 10%, Stemmeret: 10%) Visgaard Holding ApS (Ejerandel: 10%, Stemmeret: 10%) |
| Direktion | Lars Sandgaard |
| Bestyrelse | Lars Sandgaard Michael Hammer Helle Sundstrup Visgård |




















