Personprofil

Tilbagegang i nyt regnskab fra københavnsk modebrand
For andet år i træk viser det københavnske modebrand tilbagegang, der dog fortsat leverer et plus på bundlinjen.

Årets sidste udgave af TØJ er udkommet
Årets sidste udgave af TØJ er netop udkommet. Her zoomer vi ind på, at der er gået sport i moden og har interviews med bl.a. H2OFagerholt. Vi sætter også spot på influencermarketing, som er det nye mainstream i modebranchen. Glæd dig også til at dykke ned i TØJs Top 150-brancheanalyse.

Bestseller investerer op til 700 mio. kroner i vedvarende energi
Planerne om et offshore-vindenergiprojekt i Bangladesh får nu støtte fra den danske modekoncern, som vil investere op til 700 millioner kroner i vedvarende energiløsninger i et af sine vigtige produktionslande.

Dansk modekoncern overtager Minimum
Minimum blev begæret konkurs i forrige uge, men nu er de blevet opkøbt af den midtjyske modekoncern. Minimum fortsætter dermed i et nyt setup.