NoBRAKES ApS
Nr. 65 på ranglisten over branchens aktører| Beløb i hele 1.000 DKK | 01-01-2025 - 31-12-20252025 | 01-01-2024 - 31-12-20242024 | 01-01-2023 - 31-12-20232023 | 01-01-2022 - 31-12-20222022 | 01-10-2020 - 31-12-20212021 | 01-10-2019 - 30-09-20202020 | 01-10-2018 - 30-09-20192019 | 01-10-2017 - 30-09-20182018 | 01-10-2016 - 30-09-20172017 | 01-10-2015 - 30-09-20162016 | 01-10-2014 - 30-09-20152015 | 14-06-2013 - 30-09-20142014 | ❯ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse | ||||||||||||||
| Omsætning | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Bruttofortjeneste | 24.666 | 17.353 | 9.807 | 8.760 | 13.208 | 6.733 | 5.573 | 6.782 | 4.804 | 3.129 | 835 | 76 | ||
| Afskrivninger | 376 | 2 | 11 | 17 | 147 | 265 | 338 | 358 | 301 | 224 | 95 | 36 | ||
| Driftsresultat | 13.506 | 8.503 | 1.956 | 1.578 | 6.371 | 2.428 | 859 | 2.828 | 1.223 | 541 | 204 | -255 | ||
| Resultat før skat | 13.071 | 7.998 | 1.456 | 1.278 | 6.104 | 2.294 | 810 | 2.720 | 1.178 | 524 | 148 | -290 | ||
| Årets resultat | 10.164 | 6.222 | 1.104 | 962 | 4.756 | 1.781 | 625 | 2.114 | 906 | 403 | 117 | -228 | ||
| Udbytte | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Aktiver | ||||||||||||||
| Samlede aktiver | 44.382 | 35.298 | 29.477 | 31.629 | 24.296 | 16.739 | 12.896 | 11.278 | 9.530 | 6.831 | 5.712 | 2.231 | ||
| Anlægsaktiver | 1.531 | - | 11 | 13 | 31 | 192 | 427 | 704 | 1.041 | 824 | 925 | 23 | ||
| Grunde og bygninger | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Omsætningsaktiver | 42.851 | 35.298 | 29.465 | 31.616 | 24.265 | 16.547 | 12.469 | 10.574 | 8.489 | 6.007 | 4.787 | 2.207 | ||
| Varebeholdning | 27.620 | 23.022 | 20.264 | 21.698 | 13.076 | 6.998 | 4.496 | 3.630 | 3.452 | 2.234 | 1.254 | 1.262 | ||
| Varedebitor | 12.526 | 9.474 | 7.190 | 8.276 | 8.546 | 8.313 | 6.656 | 6.302 | 4.703 | 3.249 | 2.941 | 592 | ||
| Likvider | 858 | 862 | 878 | 1.219 | 2.204 | 1.070 | 1.129 | 394 | 205 | 312 | 479 | 249 | ||
| Passiver | ||||||||||||||
| Egenkapital | 18.016 | 14.238 | 7.990 | 7.286 | 8.920 | 6.064 | 4.249 | 4.654 | 2.501 | 1.617 | 1.214 | -148 | ||
| Ansvarlig lånekapital | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Hensættelser | - | 134 | - | - | - | - | - | - | - | 6 | - | - | ||
| Langfristet gæld | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Kortfristet gæld | 26.366 | 20.925 | 21.487 | 24.343 | 15.376 | 10.675 | 8.647 | 6.624 | 7.030 | 5.208 | 4.499 | 2.378 | ||
| Balance | 44.382 | 35.298 | 29.477 | 31.629 | 24.296 | 16.739 | 12.896 | 11.278 | 9.530 | 6.831 | 5.712 | 2.231 | ||
| Nøgletal | ||||||||||||||
| Dækningsgrad | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Overskudsgrad | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Afkastningsgrad | 22,90% | 17,63% | 3,75% | 3,04% | 19,57% | 10,64% | 4,85% | 18,75% | 9,51% | 5,90% | 2,05% | -10,21% | ||
| Likviditetsgrad | 162,52% | 168,68% | 137,13% | 129,88% | 157,81% | 155,01% | 144,20% | 159,64% | 120,77% | 115,33% | 106,42% | 92,82% | ||
| Soliditetsgrad | 40,59% | 40,34% | 27,11% | 23,04% | 36,71% | 36,23% | 32,95% | 41,27% | 26,24% | 23,67% | 21,25% | -6,62% | ||
| Egenkapitalforrentning | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | ||
De viste nøgletal er indberettet digitalt til CVR af firmaet, og der kan derfor opstå fejlindberetninger og unøjagtigheder i forhold til firmaets PDF-regnskab.
| Måned | Ansatte | Årsværk | Index |
|---|---|---|---|
| Februar 2026 | 20 | 18 | 122.6 |
| Januar 2026 | 20 | 18 | 122.6 |
| December 2025 | 20 | 19 | 125.8 |
| November 2025 | 19 | 17 | 116.1 |
| Oktober 2025 | 19 | 17 | 116.1 |
| September 2025 | 20 | 17 | 119.4 |
| August 2025 | 16 | 15 | 100.0 |
| Juli 2025 | 17 | 16 | 106.5 |
| Juni 2025 | 17 | 16 | 106.5 |
| Maj 2025 | 18 | 17 | 112.9 |
| April 2025 | 18 | 17 | 112.9 |
| Marts 2025 | 18 | 17 | 112.9 |
| Februar 2025 | 16 | 15 | 100.0 |
| Januar 2025 | 16 | 15 | 100.0 |
| December 2024 | 17 | 15 | 103.2 |
| November 2024 | 15 | 14 | 93.5 |
| Oktober 2024 | 15 | 14 | 93.5 |
| September 2024 | 15 | 14 | 93.5 |
Artikler
Fremgangen fortsætter hos midtjysk modevirksomhed
Nobrakes, der står bag Grunt og Woodbird, vækster markant og leverer et solidt resultat. Virksomheden, der har base i Ikast, har flere nye aktiviteter i støbeskeen, fortæller CEO Chung W. Cheung.
Fokuseret indsats og sammenhold får Claire Group gennem 2020 med tilfredsstillende resultat
"Koncernen hviler på en stærk CSR-ånd, og det har i et udfordrende år vist sin styrke. Sammen med et stærkt sammenhold blandt koncernens væsentligste interessenter har det skabt et resultat og en læring, der yderligere styrker koncernen og troen på fremtiden," skriver ledelsen i årsrapporten.
Claire Group køber majoriteten af Nobrakes
Modevirksomheden, der står bag mærkerne Woodbird, Grunt og Formél, fortsætter som en selvstændig virksomhed under Claire Groups vinger.
Detaljer
Bliv orienteret når der sker ændringer om - herunder nye regnskaber, ændringer i ejerkreds, nyheder med mere.
Du følger nu .
Du følger ikke længere .
Nøglepersoner
| Ejere | NoBRAKES Holding ApS (Ejerandel: 100%, Stemmeret: 100%) |
| Direktion | Wai Chung Cheung |
| Bestyrelse | Claus Fisker (Formand) Nikolaj Anders Hust Wai Chung Cheung Jens Christian Løgsted Jepsen |




















