Skør er et ungt accessories-brand, der går mod strømmen, hylder det uperfekte og viser, at mode godt må være både ægte, sjovt og lidt skørt. I dag laver de alt fra smykker, tasker til håndhæklede hatte. ”Det hele startede i 2023, da vi ville lave et par solbriller, der fulgte trenden – gennemsigtige glas, lidt retro – men vi gad ikke ligne alle andre. Så vi fandt vores første ældre model, smed solbrillerne på ham og tog nogle billeder. Det blev … skørt,” fortæller Lasse von Glahn, Vitus Rasmussen og Ludvig Panduro, stifterne bag brandet.

Hvordan og hvornår opstod idéen til Skør – og hvorfor netop accessories?
Idéen til Skør opstod i foråret 2023, hvor vi tre stiftere besluttede os for at skabe noget, der skilte sig ud fra det etablerede fashionmarked. Vi har altid gerne villet prøve at skabe vores eget, men vi vidste egentlig ikke præcist hvad i starten. Vi har alle tre altid interesseret os for mode, men vi ville også gerne skabe noget unikt. Vi havde længe talt om, hvor ensartet fashionmar­kedet var blevet, og vi ville bevise, at man godt kan gøre tingene på en anden måde.

Accessories blev vores udgangspunkt, fordi det er her, man virkelig kan eksperimentere og give personlighed til et outfit. Solbriller blev starten, da vi så en oplagt mulighed for at starte en trend med gennemsigtig glas og stel, og det blev taget rigtig godt imod.

Hvad betyder navnet Skør for jer?
Navnet Skør rammer perfekt det, vi står for. Det er en hyldest til det anderledes og til at turde gøre tingene på sin egen måde. Da vi startede, sagde folk: “I vil bruge ældre modeller til at reklamere for accessories til unge? Det lyder da helt skørt,” og netop dér vidste vi, at vi havde ramt noget rigtigt.

Hvorfor valgte I at bruge ældre modeller?
Vi valgte ældre modeller, fordi vi ville udfordre den typiske modeæstetik. Modeverdenen har i mange år været domineret af unge, perfekte modeller, og vi syntes, det hele var blevet lidt for pænt og forudsigeligt. Vores første modeller var vores egne bedstefor­ældre, og det blev starten på det hele.

Hvad er den bedste oplevelse på vejen frem til nu – og det største bump?
Den største oplevelse må helt klart være, da iværksætteren Martin Thorborg rakte ud til os, fordi han havde set Skør på sociale medier. Han inviterede os hjem til sig, hvor vi havde en inspirerende samtale om iværksætteri, og hans støtte gav os virkelig blod på tanden.

Det største bump kom i vinteren 2023. Vores solbriller havde haft en vild sommer, men da sæsonen sluttede, ramte vi muren. Det tvang os til at tænke nyt, og netop dér opstod idéen om Icon Jewelry, som i dag er en af vores mest populære serier. Det viser, at kriser ofte skaber de bedste idéer.

Hvad siger målgruppen til kontrasten mellem ungt design og ældre ansigter som modeller?
De unge elsker det. Mange fortæller, at de synes, det er forfriskende at se et brand, der tør tage pis på den altid så ’pæne’ modeverden og samtidig leverer seriøst fede produkter.

Der er noget inspirerende i at se en ældre mand i et par ’by-briller’ eller en chunky halskæde – det sender et signal om, at stil og attitude ikke har alder.

Hvordan arbejder I med design og produktudvikling?
Vi designer ud fra, hvad vi selv synes er fedt. Vi er tre fyre med vidt forskellige stilarter, og det skaber en fed dynamik, når vi udvikler nye produkter. Vi tager inspiration fra trends, men giver altid vores eget skøre tvist, der får folk til at stoppe op.

Hvlke drømme og fremtidsplaner har I for Skør?
Om et år ser vi Skør fortsætte præcis den vej, vi er på nu, bare større og vildere. Vi vil udvide vores kollek­tioner med endnu flere accessories og ramme nye målgrupper, men stadig holde fast i vores dna. Vi drømmer om at blive det foretrukne accessoriesbrand blandt unge i Danmark og samtidig fortsætte med at sprede smil og inspiration gennem vores ældre modeller og vores helt særlige visuelle univers.