Nye tal fra ejendomsmæglerkæden EDC viser, at antallet af tomme butikslokaler stiger. Omkring 800.000 kvm butikslokaler står lige nu uden lejere.

Internethandlen slår rekorder år efter år, mens fysiske forretninger får sværere og sværere ved at finde sig til rette i en branche, der er under stor forandring. Det betyder, at flere butikslokaler står tomme. Det skriver Børsen.

Lige nu står omkring 800.000 butikskvadratmeter tomme, og tallet vil fortsat stige. Det viser nye tal fra ejendomsmæglerkæden EDC.

Ifølge detailhandelsekspert og ejer af Libak Retail, Henrik Libak, er udviklingen i tomgangstallene for butikslokalerne et udtryk for et regulært udskilningsløb i detailbranchen.

”Der sker lige nu en voldsom forandring af forbrugernes adfærdsmønstre og krav til butikkerne. Og den går hurtigere, end både detailhandel og ejendomsbranche helt har indset og indstillet sig på,” siger Henrik Libak.

Henrik Libak peger på, at det er særligt to faktorer, der er skyld i de kun stigende tomgangstal. For det første mener Henrik Libak, at internethandlen giver detailbranchen kamp til stregen med sine lave priser og døgnåbningstider. For det andet peger Henrik Libak også på det øgede fokus på bæredygtighed. Den gør nemlig, at flere forbrugere vil handle genbrug.

Det er byernes egen skyld

Poul Erik Bech, der er direktør hos EDC, peger på en helt tredje årsag til de tomme butikslokaler. Han mener ikke, ligesom mange andre, at det er den stigende onlinehandels skyld, at der står så mange tomme lokaler rundt i byerne. Han mener derimod, at det er byernes egen skyld.

”Jeg synes, at internethandel bliver brugt som en dårlig undskyldning. Situationen er tit, at kommunen selv har affolket bymidterne og gjort dem kedelige ved at flytte skoler og sundhedscentre, der skaber liv og aktivitet, langt uden for bymidten,” siger Poul Erik Bech.