Sidste år kunne det danske mode­ og livsstilsbrand Wood Wood fejre sit 15­års jubilæum. Brandet, som har været en af frontløberne i streetwear­bølgens indtog på den danske modescene, har siden opstarten i 2002 været gennem en enorm udvikling, men værdierne har ikke ændret sig.


Artiklen er bragt i Branchebladet TØJ AW 19 Men/Women.


I 2002 startede Karl-­Oskar Olsen og Brian S. S. Jensen et lille t-­shirt brand under navnet Wood Wood i nogle kælderlokaler i Krystalgade i København. I dag, 15 år senere, er Wood Wood et af Danmarks mest markante modebrands, som forhandles i mere end 300 butikker rundt om i verden. Brandet har gennem årene gået sine egne veje og haft modet til at forfølge drømmen om hele tiden at ville noget mere.

”Jeg tror, at en af grundene til, at vi har opnået den position, som vi har i dag, er, at vi er forblevet tro mod, hvem vi er som brand, samtidig med at vores værdier, hvad angår kreativitet, stil og attitude, har været de samme siden brandets opstart,” fortæller Morten Meldgaard, som er Marketing & PR Manager hos Wood Wood.

Kollektionerne fra brandet blander mode, sport og streetwear med kultur, kunst og musik, som derved skaber et sofistikeret og urbant udtryk.

”Vi har altid prøvet at fokusere på at designe noget tøj, som vi også gerne selv vil have på, og ikke lefle for bestemte tendenser eller gå i en eller anden kommerciel retning. For os har det dog aldrig været en afstandtagen fra det kommercielle, og det har aldrig være intentionen, at vores kollektioner skulle være for en lille lukket skare, men det har været vigtigt for os at være tro mod vores design­dna,” fortæller Morten Meldgaard.

 

Succes med collabs

Wood Wood værner om sine danske rødder, men ønsket om konstant at udvikle sig som brand har sammen med en global tankegang skabt fundamentet for en lang række samarbejder. Gennem årene har det danske brand haft mere end 50 collabs med såvel store globale brands som Nike, Barbour, Eastpak, Adidas og Champion samt små upcoming nichebrands og kunstnere som Peter Sutherland, Elmgreen & Dragset og So-Me.

”Markedsføringsmæssigt har vores collabs alle dage været et vigtigt element i forhold til, hvem vi er som brand, både for vores selvforståelse, men også i forhold til vores kommunikation og branding,” forklarer Morten Meldgaard og uddyber:

”Det har stor betydning for os at have en flerstrenget tilgang til vores collabs, hvor vi både samarbejder med store og meget kommercielle brands, og med mindre og mere nichebaserede brands. I denne sæson har vi for eksempel lavet en ’Reed Diffuser’ – en duft, som vi har designet sammen med et lille svensk/japansk firma, der hedder Muro. Det viser meget godt, at vi spiller på flere strenge med vores collabs.”

 

Fokus på lokal tilstedeværelse

Der er sket meget i løbet af de 15 år, der er gået, siden Karl­-Oskar Olsen og Brian S. S. Jensen startede Wood Wood. Brandet, som har hovedkontor og showroom på Nørrebrogade i København, har i dag egen webshop og egne butikker i Berlin, Aarhus og København – senest er der åbnet butik i Københavns Lufthavn. Derudover forhandles kollektionerne i næsten 400 butikker på verdensplan.

”Vores tilgang til distribution har ændret sig over årene fra at være fokuseret på at have relativt få butikker til at nå en bredere kundeskare og få brandet bredt mere ud,” siger Morten Meldgaard.

Ifølge Wood Woods Marketing & PR Manager har brandet haft en klar strategi om at være synligt til stede på de forskellige markeder. Inden for de seneste år har Wood Wood således åbnet egne show rooms i både Stockholm, Berlin og London for at kunne supportere markederne bedst muligt samt finde de rette lokale samarbejdspartnere.

”For os at det vigtigt at have respekt for de pågældende markeder ved at lytte til, hvordan det er relevant at agere lokalt. Derfor har det haft stor betydning for os have lokale showrooms, hvor vi har nogle stærke kompetencer, der ved, hvad der rører sig på de enkelte markeder. Vi har den holdning, at hvis vi skal være til stede på et marked, så vil vi gerne gøre det rigtigt,” forklarer Morten Meldgaard, som tilføjer, at Wood Wood for nylig har indgået et samarbejde med Slam Jam, som skal være distributør for brandet i Sydeuropa og håndtere de franske, portugisiske, spanske, italienske og græske markeder.

 

CSR-flagskib sætter kursen

Et af de nye tiltag, som Wood Wood har haft stor succes med både i Danmark og i udlandet, er lanceringen af basics­linjen Double A, som primært består af basics med minimal branding. Double A er samtidig brandets CSR-­flagskib.

”I vores basics-linje Double A forsøger vi at arbejde så bæredygtigt som overhovedet muligt. Alle styles er produceret i Europa for at reducere transporten, alt bomuld er 100 procent økologisk, og alt er blevet testet for skadelige stoffer. På den måde er Double A flagskibet for vores CSR-­ og bæredygtighedsprofil,” forklarer Morten Meldgaard og tilføjer:

”Nogle af de ting, som vi arbejder med i Double A­linjen, prøver vi efterfølgende at føre over på vores Wood Wood­kollektion. Vi har meget fokus på bæredygtighed, og det er derfor helt naturligt for os at have det med i overvejelserne i forhold til, hvor vi som brand gerne vil bevæge os hen.”